صفحه اصلی سایت صفحه اصلی پذیرش تعمیر دوربین از تمام نقاط ایرانپذیرش دوربین اموزشهای تخصصیاموزش
فروشگاه سنترال سرویسفروشگاه تعمیرگاه مرکزیتعمیرگاه

 

راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری دیجیتال قسمت اول

     
 

چرا بايد يك دوربين دوربين فيلمبرداري ديجيتال بخريد؟
دوربين‌هاي ديجيتال فيلمبرداري انقلابي در دنياي تصويربرداري آماتور ايجاد كرده‌اند. اين دوربين‌ها كوچك‌تر از همتايان قديمي خود هستند. كوچك‌ترين دوربين فيلمبرداري در بين مدل‌هاي موجود در بازار، وزني كمتر از نيم كيلوگرم دارد و به راحتي در كف يك دست جا مي‌شود.

ضمناً دوربين‌هاي جديد داراي كيفيت تصوير بسيار بالاتري هستند و قابليت ضبط صداي آن‌ها فوق‌العاده است. اما مهم‌ترين قابليتي كه توانسته است دوربين‌هاي ديجيتال را در بين كاربران محبوب كند، امكان اتصال آن‌ها و انتقال فيلم ضبط شده به كامپيوتر است. سؤال اينجا است كه انتقال اين تصاوير به كامپيوتر چه ارزشي دارد؟

انتقال يك فايل به كامپيوتر يعني ساده‌ترين روش براي ويرايش، تبديل، تكثير و ساخت فيلم‌هاي ويديويي. نرم‌افزارهاي ويرايش تصوير بسيار ساده‌اي هم براي اين دوربين‌ها ارائه مي‌شوند كه به شما امكان مي‌دهند به سادگي فيلم‌ها‌ را ويرايش كرده و يك نسخه VCD  يا DVD  از آن را براي پخش در سيستم تصويري خانگي‌ آماده كنيد.

در كنار همه اين‌ها، مي‌توانيد نسخه‌اي از آن را نيز از طريق اينترنت و با فرمت‌هاي تصويري كم حجم‌تر براي عزيزان‌خود در سراسر دنيا ارسال كنيد تا آن‌ها نيز در لذت شما شريك شوند. البته اگر هنوز هم به فيلم‌هاي ويديويي VHS  دلبستگي داريد، مي‌توانيد با اتصال دوربين به يك دستگاه ويديو يا تلويزيون، فيلم ديجيتال‌ را  روي يكي از آن فيلم‌ها ضبط كنيد و در آرشيو بگذاريد.

البته فراموش نكنيد كه هر كامپيوتري را نمي‌توان براي انتقال و ضبط فيلم روي درايو‌هاي نوري مثل CD  يا DVD  به كار گرفت. كامپيوتر شما بايد داراي ورودي‌هاي مخصوص اتصال سيم‌هاي رابط باشد، همچنين به يك CD  يا DVD  رايتر و احتمالاً به فضاي خالي زيادي  روي حافظه كامپيوتر نياز خواهيد داشت. اگر تا به حال با چنين مسائلي برخورد نداشته‌ايد، بد نيست براي بار اول از يك فرد ماهر‌ راهنمايي بگيريد.


آيا دوربين‌هاي ديجيتال ويديويي هم فيلم مي‌خورند؟هم بله و هم خير. برخي دوربين‌هاي ديجيتال موجود در بازار همچون دوربين‌هاي عكسبرداري از كارت‌هاي حافظه استفاده مي‌كنند. بيشتر دوربين‌ها از اين درگاه‌هاي كارت حافظه براي ضبط تصاوير ثابت (عكس‌) و فرمت‌هاي فشرده ويديويي MPEG (به منظور ارسال از طريق ايميل يا وب) استفاده مي‌كنند.

اما بيشتر دوربين‌هاي ديجيتال فعلي، از نوار‌هاي مغناطيسي استفاده مي‌كنند. البته نوار‌هاي اين دوربين‌ها بسيار كوچك‌تر از نوارهاي مغناطيسي VHS  هستند. مثلاً نوارهاي دوربين‌هاي MiniDV  در حدود پنج در هفت سانتي‌متر هستند و نوار‌هاي MicroDV  از اين هم كوچك‌ترند. اين نوار‌ها كيفيت صدا و تصوير بسيار بهتري دارند و فرمت ويديويي كه روي آن‌ها ضبط مي‌شود، قابليت انتقال به كامپيوتر را دارد.

چرا دوربين‌هاي فيلمبرداري ديجيتال از كارت‌هاي حافظه استفاده مي‌كنند؟


تنها دوربين‌هاي فيلمبرداري MiniDV  نيستند كه از كارت كافظه استفاده مي‌كنند. اغلب دوربين‌هاي ديجيتال اين قابليت را دارند. اين كارت‌ها نه تنها براي ذخيره كردن عكس و فيلم‌هاي كم‌حجم به كار گرفته مي‌شوند، بلكه در برخي دوربين‌ها اين امكان را به كاربر مي‌دهند كه بخش‌هاي خاصي از فيلم را از روي نوار كپي كرده و از طريق اين كارت به سادگي امكان انتقال آن را فراهم كنند.


آيا دوربين‌هاي فيلمبرداري عكس هم مي‌گيرند؟


بله، دوربين‌هاي فيلمبرداري ديجيتالي مي‌توانند عكس هم بگيرند. اما بايد بدانيد كه كيفيت عكس‌هايي كه توسط اين دوربين‌ها گرفته مي‌شود، به هيچ وجه با يك دوربين عكاسي ديجيتالي قابل مقايسه نيست. كيفيت عكس در اين دوربين‌ها بسيار پايين است (در بهترين حالت چيزي كمتر از دو مگاپيكسل) و به همين دليل كيفيت آن‌ها حتي از عكس هاي يك دوربين ديجيتالي ارزان قيمت نيز كمتر است.

اگر عكسبرداري با دوربين براي‌شما مهم است، احتمالاً لازم است يك دوربين عكسبرداري هم بخريد. البته اگر قصد داريد گاهي به صورت تفنني چند عكس با دوربين‌ بگيريد و آن‌ها را روي اينترنت بفرستيد، همان دوربين فيلمبرداري كافي خواهد بود.
 
 
منبع:نشریه عصر شبکه
 

 

 

ايميل شما:
ايميل دوستتان:

 
 

 

 
 Copyright © www.centralservice.ir. All right reserved.