آموزش و راهنمای تعمیر لنز دوربین های حرفه ای سونی سری جی

DSR-PD175 , 177 , HVR-Z5 , Z7 , HDR-AX2000 , FX1000 , و مدلهای مشابه که لنز جی استفاده شده

 

آموزش و راهنمای مشکلات و عیوب لنزهای سری G

لنز جی دوربینهای حرفه ای سونی ، همانطور که میدانید چیزی برای مطرح کردن نگذاشته و همه کارشناسان و مالکان این دوربینها از قابلیتهای کامل این لنز اگاهند.فقط توضیحات مختصری از لحاظ ساختار داخلی لنز مطرح میکنیم. تمامی تجهیزات داخلی لنز نسبت به لنزهای پیشین بطور چشمگیری تغییر یافته و به عبارتی دوبرابر شده بعنوان مثال تمامی المانهای بکار رفته در لرزشگیر اپتیکال دو برابر بزرگتر و دقیقتر از لنزهای قبلی گشته و این موضوع در مورد سایر قطعات داخلی لنز صدق میکند. تنها یک مشکل خاص برای این نوع لنزها اتفاق میافتد و سایر اشکالاتی که عنوان میکنیم اتفاقی بوده و به صورت اپیدیمی نمیباشد.

G LENS

لنز فوکوس ندارد و صدای قرقر چرخ دنده از داخل لنز شنیده میشود و لرزش لنز قابل حس است و ارور یا خطای E:61:00 , E:61:01 , E:61:11 روی ال سی دی دیده میشود

تنها ایرادی که برای این لنز اتفاق میافتد ، از دست دادن فوکوس ، لرزش دوربین بهمراه اروری که میدهد. علت این ایراد ضربه خودگی دوربین است . البته نگران نباشید چون قابل تعمیر است و حتی ما با اضافه کردن تعدادی قطعه داخل لنز از اتفاق مجدد ان جلوگیری میکنیم. به علت سنگین بودن لنز معمولا جلوی لنز به سمت پایین خم میشود و گاها کاربر در حین پایین گذاشتن دوربین ضربه اولیه را به لنز وارد میکند و در طول زمان سیم پیچهای بوبین فوکوس شل شده و به یکباره تحت جریان القایی مغناطیس از بازوی صلیبی خود جدا میشود و سیم پیچها از روی فیبر خود پاره میشوند . تعمیر این قسمت هم کار دشواری است و هم زمانبر است و هم نیاز به دقت و ابزار بخصوصی دارد و بعد از تعمیر هم با اضافه کردن قطعاتی که شرکت در اصلاحیه این لنزها قرار داده مشکل بطور اساسی برطرف میشود و در اینده هم در اثر این گونه ضربه ها مقاوم میشود . در ضمن بعد از تعمیر نیاز به تنظیم کدهای ای وی ار دارد که از روز اول هم بهتر میشود . ابتدا تصمیم داشتیم روش تعمیر و فرمول کدهای ای وی ار را در سایت قرار دهیم ولی هیئت مدیره شرکت این اجازه را به ما نداد . البته حق هم دارند زیرا این بخش را در دوره های آموزش تخصصی شرکت گنجانده اند و در صورتی که تمایل دارید بصورت خصوصی این دوره را ببینید میتوانید از طریق بخش تماس با ما با موضوع را مطرح کنید. ضمنا هزینه تعمیر این اشکال از 200 هزار تومان تا 400 هزار تومان است البته در صورتی که توسط تعمیرکاران دیگر دستکاری نشده باشد . قابل ذکر است قیمت این لنز بالای 2میلیون تومان است

لکه دار شدن داخل لنز

این اشکال بطور نادر، اما اتفاق میافتد در بخش پذیرش سنترال سرویس که کنکاو میکردم چند مورد از این اشکال را دیدم که پذیرش شده و از تکنسین ها که جویا شدم متوجه شدم در بعضی اوقات فیلمبرداران در مجاورت دریا یا استخر اقدام به کلیپسازی میکنند و سنگینی لنز باعث میشود سر لنز پایین تر از دوربین قرار بگیرد و همین موضوع موجب میشود تا به عدس لنز اب بخورد و معمولا به این موضوع توجه نمیشود و در طی زمان رطوبت باقی مانده تبخیر شده و اثر لکه را در بین عدسی بجا میگذارد و بیشتر اوقات چون این لکه در تصویر دیده نمیشود مورد توجه هم قرار نمیگیرد و به مرور زمان اگر اب شور باشد سطح میانی عدسی را خش انداخته و باید عدسی رویی کامل تعویض شود.

توجه داشته باشید لنز از حساس ترین بخشهای دوربین بحساب می اید که متاسفانه بعضی از تعمیرکاران که نماینده نیستند ریسک کرده و لنز را میشکافند هر لنزی که باز میشود صددرصد بعد از بستن باید با جیگ و ابزار بخصوص تنظیم شوند این تنظیمات فاصله کانونی لنز برای فوکوس دقیق را معین میکنند که فاصله یک سانت 20 سانت و دو متر و 500 متر ، همه این تنظیمات با دستگاههایی انجام میشود که فقط در اختیار تعدادی از نمایندگان سونی قرار دارد زیرا قیمت بسیار بالایی دارند که اگر ورودی دوربین برای ان نماینده زیاد نباشد اصلا بصرفه نیست چه برسد به تعمیرکاران عادی،.

 

 

در حالت تله گوشه تصویر سیاه است

این اشکال بطور طبیعی اتفاق نمی افتد ، معمولا بعد از باز شدن لنز به علت سهل انگاری بخش لرزش گیر اپتیکال لنز از کار می افتد و باعث میشود که عدسی لرزش گیر از کار افتاده و در محیط خود اویزان شوند که لبه های عدسی اپتیکال روی تصویر دیده شوند

 

 
اشکالات دیگری برای این بخش رخ میدهد که نادر است یا دستکاری موجب ان شده .برای بدست اوردن تمام عیوبی که برای این قسمت میتواند اتفاق بی افتد و همچنین آموزش تک به تک عملکرد قطعات و آموزش کامل این دوربین باید در آموزشهای تخصصی و حضوری ما شرکت کنید برای اطلاعات بیشتر آموزش تخصصی دوربین کلیک کنید
     
 

سنترال سرویس اولین بنیانگذار آموزش تعمیر دوربین در ایران است و نماینده رسمی سونی با کد بین المللی IR07 , IR145 دو شعبه رسمی از طرف شرکت سونی دارد . هر شرکتی که با اسم سونی فعالیت میکند ولی کد بین المللی ندارد متخلف محسوب میشود و پیگرد قانونی خواهد داشت . کاربران محترم در صورت مشاهده عناوین سایت ما در هر سایت دیگری ، موضوع را با مدیریت مطرح نمایید تا از هدایای ویژه ما بهرهمند شده و نیز ما را در حفظ حقوق مطالب آموزشی یاری نمایید .

تماس با مسئولین و مدیریت

تمامی اطلاعات این بخش توسط تکنسینهای مجرب سنترال سرویس گردآوری شده، انتشار این مطالب بدون اجازه سنترال سرویس و یا بدون ذکر منیع مجاز نیست . قابل ذکر است در صورت مشاهده ، نام سایت یا اشخاصی که از مطالب سایت بدون اجازه استفاده کرده اند را بعنوان متخلف در سایت درج کرده و نیز پیگرد قانونی خواهند شد .


کاربران محترمی که تمایل دارند بصورت حرفه ای تعمیر دوربین را یاد بگیرند روی بخش آموزش تخصصی دوربین کلیک کنید.

هدف سنترال سرویس از انتشار این آموزشها برای آشنایی مقطعی فیلمبرداران با شیوه تعمیر این گونه دوربینها است ، زیرا دوربین سونی در سراسر ایران فراگیر شده و همین موضوع باعث گردیده افراد غیر کارشناس به عنوان تعمیرکار و مدرس آموزش، اقدام به فعالیت غیر مجاز نمایند ، زیرا امار زیادی از دوربینهای دستکاری شده به این مرکز ارسال میشوند که به علت دستکاری ناشیانه باعث تخریب جدی دوربینهای حرفه ای گشته و غیر از اینکه مالکان دوربینها را دچار ضرر و زیان زیادی میکند نام سونی را خدشع دار کرده ، ما برای جلوگیری از این موضوع آموزش و آشنایی با دوربینهای حرفه ای سونی را در سایت قرار داده ایم تا مالکان دوربین در صورت معیوب شدن دوربینشان پیش زمینه ای از اشکالات رایج را داشته باشند تا مورد هدف سودجویان قرار نگیرند . هزینه این گونه دوربینها برخلاف نام و قابلیتشان زیاد نیست اگر دستکاری نشده باشد با حداقل زمان و هزینه ناچیز کاملا اساسی تعمیر میشوند

هرینه تعمیر این دوربینها بالا نیست ولی ما به علت نوسان دلار نمیتوانیم نرخ را عنوان کنیم ولی میتوانید از طریق بخش تماس با ما از هزینه های روز مطلع شوید.

عیوب بعضی از این دوربینها به علت استفاده از قطعات مشابه یکی است لذا توضیحات برای همان اشکال در سایر دوربینها هم یکی میباشد.

سنترال سرویس 95 درصد قطعات دوربینهای حرفه ای را دارد و در بیشتر اوقات مشکل دوربین شما عزیزان را در همان روز و طی نیم ساعت انجام میدهد ، مشتریانی که دوربین حرفه ای سونی دارند در صورت معیوب بودن دوربین میتوانند تلفنی از طریق بخش تماس با ما در سایت ارتباط برقرار کنند تا پس از هماهنگی و گرفتن وقت در زمان تعیین شده دوربین را به شرکت سنترال سرویس اورده تا در حضور شما اقدام به تعمیر کنیم ، حتی اگر شرایط حضوری را ندارید میتوانید با پست یا تیپاکس به یکی از شعبات اصلی سنترال سرویس ارسال کنید تا یکروزه برای شما تعمیر کنیم.

در صورتی که به هر طریق پرسنل شرکت وقت مناسبی را برای شما تعیین نکردند میتوانید به همراه زیر تماس بگیرید

09111241942

     

ادامه پاسخ به سوالات شما در صفحات بع